pantelidisGIF834pix

artinhouse2

kde834p

Καταγραφές οθόνης26 001

Κύπελλο Μπάσκετ Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.: Γ.Σ. Σιάτιστας - Φοίνικας Πτολεμαΐδας 68-74 (video)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Νικηφόρο πέρασμα από την έδρα της Σιάτιστας για την ομάδα μας, προχωρώντας ακόμα ένα βήμα στο θεσμό του κυπέλλου.

Στην αρχή του παιχνιδιού, η γηπεδούχος ομάδα μπήκε πιο δυνατά όπως ήταν αναμενόμενο με βάση τον χαρακτήρα που έχει τα τελευταία χρόνια. Γρήγορα όμως οι παίκτες μας αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο καλύπτοντας τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με ένα φοβερό buzzer beater του Τούζου από το κέντρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πιο συγκεντρωμένη αμυντικά, προσπαθώντας να περιορίσει τον φορμαρισμένο Ρέπα αλλά και τον εύστοχο Φώτη. Ταυτόχρονα και σταδιακά τα ινία του αγώνα ανέλαβαν οι έμπειροι Πανίδης,Τσολάκης, Σιδηρόπουλος πλαισιώνοντας επιθετικά τον Τούζο, ενώ στα rebound κυριάρχησαν οι Αθανασιάδης, Κοτανίδης περιορίζοντας το inside game των γηπεδούχων. 'Ετσι δημιουργήθηκε μια μικρή διαφορά ασφαλείας στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου, στην οποία οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ξανά φτάνοντας κοντά στο σκορ, μέχρι που η καλή κυκλοφορία της ομάδας και το καθαρό μυαλό έδωσε τη νίκη.
Σπουδαία και βελτιωμένη σε σχέση με το προηγούμενο ματς η εικόνα της ομάδας μας και η παρουσία όλων των αθλητών που πήραν συμμετοχή.
Περαστικά στον αθλητή μας Κοτανίδη που τραυματίστηκε ελαφρά στον αστράγαλο.

Τα δεκάλεπτα 25-18, 16-21, 12-17, 15-18

(Καραλιβανος) Φώτης 14(4), Ταφαρλής 5(1), Ρέπας 22(1), Μπουνόβας 2, Γεωργακας 7, Βαγιάτης-Μανδύλης, Μπουντουρασας 2, Στεργίου 15(1), Ματσιάνης 1,

(Κυρκοπούλου-Τσολάκης) Σιδηρόπουλος 20(5), Μπίγγας, Κωνσταντινίδης 2, Τούζος 21(6), Σταυρίδης, Τσολάκης 14(3), Κοτανίδης 2, Πανίδης 11, Λαφαζανίδης, Παπαδόπουλος, Αθανασιάδης 4, Παπουτσάκης

ΠΗΓΗ: Φοίνικας Πτολεμαΐδας

Δημοφιλή Νέα

Διαβάστε τα σημερινά Πρωτοσέλιδα των εφημερίδων I ptolemaida.tv

Διαβάστε τα σημερινά Πρωτοσέλιδα των εφημερίδων.

Ο καιρός Παρασκευή 29, Σάββατο 30 και Κυριακή 31 Μαρτίου στη Δ. Μακεδονία & σε 6 μεγάλες πόλεις της Ελλάδας
Εργατικό ατύχημα για 39χρονο οικοδόμο στην Πτολεμαΐδα

Σοβαρός τραυματισμός 39χρονου οικοδόμου σημειώθηκε σ…

Νίκος Βουνοτρυπίδης: «Άλωση» της περιοχής μας από την «πράσινη ανάπτυξη»
Επίσημο: Την Κυριακή 14 Απριλίου ο μεγάλος τελικός Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης ανάμεσα σε Εορδαϊκό και Βελβεντό στο ΔΑΚ Κοζάνης - Όλες οι λεπτομέρειες
ΚΚΕ Τ.Ε. Καστοριάς - Βοΐου: Συλλυπητήριο μήνυμα για τον Νίκο Χιόνο

Η Τομεακή Επιτροπή Καστοριάς - Βοϊου εκφράζει τα συλλυ…

Νήματα της Άνοιξης του  Συλλόγου Γονέων, Κηδεμόνων και Φίλων ΑμεΑ περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας με την Εύη Γεροκώστα
Δελφίνια Πτολεμαΐδας: 13οι Πτολεμαϊκοί Αγώνες

Δελφίνια Πτολεμαΐδας: 13οι Πτολεμαϊκοί Αγώνες.