pantelidisGIF834pix

artinhouse2

kde834p

Καταγραφές οθόνης26 001

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων - Τσοτύλι Κοζάνης: Απόλλων Πτολεμαΐδας - Πελασγός 56-44 (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση πέτυχαν οι νεάνιδες του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας που επικράτησαν στο τελευταίο παιχνίδι του Πανελληνίου Πρωταθλήματος με 56-44 του Πελασγού Μεγαλόπολης.

ΠΗΓΗ: tsiotras.blogspot.gr

Μετά το καλό ξεκίνημα του Πελασγού που προηγήθηκε με 4-9 στο πέμπτο λεπτό, ο Απόλλων Πτολεμαΐδας ανέκαμψε και οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα της Αρκαδίας διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο,  μέχρι το 29ο λεπτό όταν ο Απόλλων προηγήθηκε με 40-36.

Η εναλλαγή στην πρωτοπορία συνεχίστηκε μέχρι δύο λεπτά πριν το φινάλε όταν η ομάδα της Πτολεμαΐδας  πήρε μια διαφορά οκτώ πόντων (52-44) και «καθάρισε» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 14-12, 29-30, 40-38, 56-44

Διαιτητές: Μηλαπίδης-Πετανίδου

Απόλλων Πτολεμαϊδας (Καψάλης): Δημητριάδου, Κοτζαϊτση 19, Τσιανάκα Α. 8, Τρυφωνίδου, Τσιανάκα Ε. 7(1), Κουρτίδου 7, Δανιηλίδου 9, Χαϊντάρη 2, Αντωνίου 1, Γρηγοριάδου 3, Μαμαλίγγα.

Πελασγός (Τσατσούλης): Χρανιώτη 9, Παναγιώτου 4, Αριδά 2, Αγγελοπούλου, Παπαγγελή 2, Τσιντώνη 10, Σεφέρου 2, Σταβαράκη 2, Μιχολιά 2, Καντέλη 11.

Ζήσης Καψάλης: «Να διεκδικήσουμε ότι περισσότερο μπορούμε»

Μετά τη νίκη της Πτολεμαΐδας επί του Πελασγού ο Ζήσης Καψάλης ανέφερε τα εξής: «Ξέραμε ότι ο Πελασγός δεν έχει καλό μακρινό σουτ, ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο η άμυνά μας δεν λειτούργησε όπως θα έπρεπε. Μιλήσαμε στο ημίχρονο με τα κορίτσια για το τι θα πρέπει να βελτιώσουμε και στο δεύτερο μέρος καταφέραμε να δεχθούμε μόνο 14 πόντους. Δεν είμαι ικανοποιημένος από τις μέχρι τώρα εμφανίσεις μας στο τουρνουά. Θέλουμε μία καλή εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό και από εκεί και ύστερα να διεκδικήσουμε ότι περισσότερο μπορούμε».

Φωτογραφίες:

Δημοφιλή Νέα

Διαβάστε τα σημερινά Πρωτοσέλιδα των εφημερίδων I ptolemaida.tv

Διαβάστε τα σημερινά Πρωτοσέλιδα των εφημερίδων.

Δείτε την ταινία
Ο καιρός Παρασκευή 29, Σάββατο 30 και Κυριακή 31 Μαρτίου στη Δ. Μακεδονία & σε 6 μεγάλες πόλεις της Ελλάδας
Νίκος Βουνοτρυπίδης: «Άλωση» της περιοχής μας από την «πράσινη ανάπτυξη»
Επίσημο: Την Κυριακή 14 Απριλίου ο μεγάλος τελικός Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης ανάμεσα σε Εορδαϊκό και Βελβεντό στο ΔΑΚ Κοζάνης - Όλες οι λεπτομέρειες